سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۷۳۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸- ۲۱: ۱۰
بسیج گزارش می دهد:
توزیع چسب های زرد، آموزش کشاورزان، استفاده از سموم کنترل شده سبب گردید که قزوین به عنوان تنها استان کشور موفق در مواجهه با آفت مگس زیتون باشد.

خبرگزاری بسیج قزوین: طارم سفلی با دارا بودن منابع غنی زیتون، به عنوان یکی از قطب های این محصول درکشور هنرنمایی می کند. تنوع زیست بوم و اکولوژی منطقه بکر طارم سبب رشد باغات زیتون در قالب های صنعتی گردیده است.

واردات محصول زیتون از یونان، اسپانیا و ترکیه و فروش این محصولات در رودبار نوعی بیوترور و آفت آزمایشگاهی را در ایران ترویج و خسارتهای جبران ناپذیری به باغات وارد کرد.

ناشناخته بودن این آفت برای کشاورزان تا ۳سال سردرگمی برای برخورد با این آفت در میان نهادهای مسئول و کشاورزان مشهود بود. آفت مگس زیتون توانست ایران را از چرخه رقابت خارج کند و تا ده سال هیچ محصولی را نتواند صادر کند.

امسال باغات زیتون دچار آفت زیتون شدند این بار در رودبار، استانهای زنجان و گیلان نزدیک به ۵۷درصد خشارت برآورد شد.

قزوین با مدیریت درست جهاد کشاورزی در مواجهه با این آفت باغات زیتون خود را قبل از گل دهی و میوه واکسینه کرد.شد.

توزیع چسب های زرد، آموزش کشاورزان، استفاده از سموم کنترل شده سبب گردید که قزوین به عنوان تنها استان کشور موفق در مواجهه با این آفت باشد.

تنها قسمتی از باغات زیتون مجاور زنجان و گیلان دچار آفت شده است اما موفقیت ۸۷درصدی واکسینه شدن در برابر آفت مگس زیتون شکرانه مدیریت جهادی در این زمینه درآمد کشاورزان نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد.

ادامه روند کنونی در مدیریت امنیت غذایی توسط جهادکشاورزی استان می تواند میزان تولیدات محصولات کشاورزی را به یک و نیم برابر افزایش دهد و بازار صادراتی خوبی را در کشورهای همسایه تدارک ببیند.

موفقیت جهادکشاورزی قزوین در کنترل آفت مگس زیتون به عنوان تجربه خوب می تواند به استانهای زنجان و گیلان منتقل شود تا افزایش تولید سالم محصول استراتژیک زیتون را در پی داشته باشد.

اگر متعاقب این کار با صنعت معدن تجارت هماهنگ شوند و کارخانجات تبدیلی و تنوع محصولات تولیدی را در دستور کار قرار دهند به عنوان طلای سبز بیشترین شاخصه اشتغال زایی را خواهد داشت.

 

1010/گ30/ب

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar