سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۱۷۱۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸- ۵۱: ۰۷
رییس جهاد دانشگاهی بوشهر:
رییس جهاددانشگاهی بوشهر عنوان کرد: باید زمینه های معرفی این فناوری برای خانواده ها و زنان باردار فراهم شود.

زمینه های معرفی کاربرد خون بند ناف به جامعه هدف فراهم شود

به گزارش خبرگزاری بسیج از بوشهر، علی احمدی زاده گفت: تنها راه درمان بیماری‌ها استفاده از سلول‌های بنیادی است که این فناوری در پیوند مغز استخوان، و درمان بیماری‌های نقص ایمنی بدن، سرطان خون، فلج مغزی و... کاربرد دارد.

وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی بوشهر اظهار کرد: دفتر نمایندگی پژوهشگاه رویان در ابتدای سال ۹۶ با هدف ذخیره سازی سلول‌های بنیادی و با کمک دانشگاه علوم پزشکی شروع به فعالیت است.

رییس جهاد دانشگاهی استان بوشهر خاطرنشان کرد: تنها استانی بودیم که با فقدان چنین مرکزی افراد و متقاضیان مجبور به مراجعه به استان فارس بودند، و خون بند ناف باید به استان فارس فرستاده میشد.

احمدی زاده با اشاره به ضرورت راه اندازی آزمایشگاه تشخیص طبی و ژنتیک، افزود: بوشهر تنها استان فاقد آزمایشگاه ژنتیک است، و بوشهری‌ها برای این کار باید به استان‌های دیگر مراجعه کنند.

این مسئول تاکید کرد: با توجه به تعرفه‌های دولتی با ورود مجموعه جهاددانشگاهی و حمایت پژوهشگاه رویان راه اندازی آزمایشگاه تشخیص طبی به نفع مردم و قشر ضعیفی است که قادر به تامین تعرفه‌های خصوصی در حوزه آزمایشگاهی نیستند.

وی یادآور شد: از سال ۹۶ بالغ بر ۱۰۰۰ نفر مراجعه کننده داشته ایم که ۵۰۰ نفر از این افراد شرایط ذخیره سازی را دارا بوده اند و تاکنون بیش از ۵۰۰ نمونه سلول‌های بنیادی نیز ذخیره سازی شده است.

رییس جهاد دانشگاهی بوشهر با اشاره به فرهنگ سازی ضعیف ذخیره سازی سلول‌های بنیادی در استان بوشهر، تصریح کرد: پس از آغاز به کار رویان در بوشهر پیش بینی ما ماهیانه بیش از ۶۰ ذخیره سازی بود که یک سوم آن محقق شده است، لذا نمی‌توانیم آزمایشگاه را به بوشهر بیاوریم و به صرفه نیست. با توجه به این موضوع باید زمینه‌های معرفی این فناوری برای خانواده‌ها و زنان باردار فراهم شود.

علی احمدی زاده اظهار کرد: تنها راه قطعی درمان بیماری هایی، چون سرطان خون استفاده از سلول‌های بنیادی است که از خون بند ناف گرفته می‌شود، و در درمان تالاسمی و بیماری‌های دیگر کاربرد دارد.

وی با تاکید بر لزوم تلاش بیشتر در حوزه اطلاع رسانی گفت: با ماما‌های بیمارستان‌های سطح استان قرارداد امضا شده تا از انجام مراحل ذخیره خون بند ناف اطمینان داشته باشیم و در این مدت نیز چندین مورد توانسته اند با استفاده از این سلول‌ها بهبود یافته و سلامتی خود را به دست بیاورند.

رییس جهاد دانشگاهی بوشهر یادآور شد: سلول‌های بنیادی هم برای خود فرد و برای اعضای خانواده درجه یک فرد، و همچنین برای کسانی که HLA آن‌ها همخوانی داشته و از لحاظ ژنتیکی مشکلی نداشته باشند قابل استفاده است.

احمدی زاده با بیان اینکه جهاددانشگاهی متولی آموزش دوره‌های فنی عمومی و تخصصی حوزه سلامت است، عنوان کرد: متاسفانه برخی مراکز در سطح استان اقدام به برگزاری بدون مجوز دوره‌های تخصصی پزشکی همچون پرستاری و یا تکنیسین داروخانه می‌نمایند.

بر اساس امضای تفاهم‌نامه‌ای با رییس و هیئت امنا دانشگاه علوم پزشکی تصمیم بر مدون کردن آموزش‌ها با استفاده از اساتید و کادر علمی و ثبت مجوز‌ها در مرکز آموزشی مهارتی وزارتخانه گرفته شد تا گواهی ارائه شده برای بحث‌های درمانی قابل وثوق باشد.

پایان خبر/
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar