سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۱۵۱۹۶۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۸- ۲۹: ۰۹
مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان خبر داد؛
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: با موافقت کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، چهار میراث ناملموس از این استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری بسیج،یحیی رحمتی افزود: این چهار اثر شامل "فنون و مهارت سفالگری روستای گلابر"، "فنون و مهارت تنور سازی روستای گلابر"، "فنون و مهارت پخت غذای آیینی دویمج" و بازی محلی"کولونگ آغاجی" می شود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اظهار داشت: اعضای کمیته ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور، "سفالگری روستای گلابر" که توسط زنان انجام می شود را به عنوان اثر ویژه ناملموس پذیرفتند و مقرر شد که از قدیمی ترین سفالگر روستای گلابر به نام "ننه نساء خانم" در سازمان مرکزی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تقدیر شود.

 

 به گفته وی، میراث فرهنگی ناملموس شامل جنبه های غیر فیزیکی فرهنگ است که به شکل شفاهی و سینه به سینه برای ما به ارث رسیده است؛ این موارد ارزش های اجتماعی، سنت ها، آداب و رسوم و روش ها، صنایع دستی، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و هر آنچه مرتبط با هویت حیات انسانی است را شامل می شود.

 

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: حدود یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی در سطح این استان شناسایی شده است که ۷۵۱ مورد از آنها در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اند.

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar