سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۹۸۳۹۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷- ۵۶: ۱۱
یادداشت/سمیه اقدامی سندی؛
فرماندهان گردان های مالک و سردار جنگل و با کمک گردان کمیل از لشکر قدس گیلان، به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به دشمن حمله نمودند.

به گزارش خبرگزاری بسیج از رشت، سمیه اقدامی از فعالان فرهنگی و رسانه در رابطه با نقش لشکر 16 قدس در جریان عملیات کربلای 5 در یادداشتی نوشت:

لشكر قدس كه بعد از عمليات كربلاي 4 در كنترل عملياتي قرارگاه نجف قرار گرفته بود، ضمن بازسازي و آموزش نيروهاي گردانها، بخشي از نيروهاي اطلاعات را به منطقه عمومي سومار اعزام و بخش ديگر را در خرمشهر نگه داشت. همزمان لشكر يك گردان را در چزابه مستقر كرده بود كه پدافند از آن منطقه حساس را به عهده داشت و پس از آنكه انجام عمليات در شلمچه قطعي شد نيروها به مقر لشکر یعنی اردوگاه شوشتر برگشتند .
در سازماندهي جديد لشكر با 9 گردان پياده در كنترل قرارگاه نجف كه پشتيبان قرارگاه كربلا بود ، قرار گرفت. مأموريت لشكر ابتدا ورود به جزيره ام الطويل و ادامه تك به سمت جزيره شلحه بود كه بنا به وضعيت پيش آمده تغييراتي در مأموریت آن داده شد. لذا لشكر می بایست با عبور از لشكر 17 علي بن ابيطالب (ع) در پنج ضلعي تك را به سمت جزيره بوارين ادامه داده و غرب جزيره را تصرف و پاكسازي نمود.
لشکر قدس گیلان در عملیات کربلای 5 ، به فرماندهی سردار شهید حسین همدانی و جانشینی جعفرمظاهری ، به استعداد 9 گردان پیاده ، یک گردان ادوات ، یک گردان توپخانه و یک گردان زرهی وارد عمل شد .
مأموریت لشکر قدس حمله به جزیره ی بوارین معروف به« باغ رضوان» و انهدام قرارگاه فرماندهی دشمن مستقر در جزیره و تصرف و تأمین جزیره بود . لشکر بنا به دستور فرماندهان در شب یکشنبه 21 دی ماه با سه گردان از لشکر وارد عمل شدند ؛گردان میثم به فرماندهی هامون محمدی،گردان امام حسین(علیه السلام) به فرماندهی حسن پروانه و گردان حمزه سیدالشهدا (علیه السلام) به فرماندهی سردار شهید مهدی خوش سیرت، که با عبور از لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) در پنج ضلعي پيشروي به سمت بوارين، در حوالي سيل بند «نهرخين» با دشمن درگير شدند و نيروها با عبور از پل خود را به «سيل بند» چسبانده و طي درگيري بسيار شديدي وارد نخلستانهاي غرب جزيره بوارين شدند .
مقاومت سر سختانه دشمن پيشروي را كُند نموده بود ولي تحرك شجاعانه گردانهاي ميثم و حمزه از راست و گردان امام حسين (‌ع)‌ از چپ منجر به عقب نشيني دشمن تا سه راهي دوعيجي گرديد و گردانها در يك جاده شني واقع در غرب جزيره مستقر شدند.
اين جاده شني از يك طرف به سمت سيل بند «اروند صغير» و از سوي ديگر به طرف شهرك نظامي «دوعيجي» وصل مي شد . دشمن كه از ورود نيروها به غرب جزيره احساس خطر جدي نموده بود حداكثر تلاش خود را براي مسدود نمودن پيشروي نيروهاي لشكر به كار مي برد، امابه رغم جنگ تن به تن، مجبور شد از سه راهي و بخشي از جزيره دست بردارد .
با روشن شدن هوا فرماندهان قرارگاه و لشكر، به ويژه گردانها متوجه شدند كه از سه طرف با دشمن درگير هستند و يگانهاي همجوار پيشروي قابل ملاحظه اي نداشته اند و از طرفي آتش سنگين توپخانه و راكت هلي كوپترهاي توپدار كه پيوسته از بالاي سر نيروها آنان را هدف قرار مي دادند، پشتيباني و امداد رساني را غير ممكن نموده بود به طوريكه حتي مجروحين را نيز نمي توانستند به عقب منتقل نمايند.
فرمانده گردان امام حسين (‌ع)‌ مجروح و معاون گردان حمزه سیدالشهدا (ع) شهید و تعدادی دیگری از نيروهاي مؤثر گردانها مجروح و نيز شهيد شده بودند . لذا قرارگاه نجف به لشكر اجازه داد كه اندكي عقب تر آمده و در سه راهي «دوعيجي» روي «سيل بند جنوبي» جزيره مستقر شود . اين وضع تا غروب آفتاب ادامه يافت .
همزمان دشمن از طرف راست جاده پنجم اقدام به یک پاتک نسبتاً شدید می نمود و یگان دیگر گردانی برایش نمانده بود .گردان حضرت ابوالفضل(ع) به فرماندهی سردار شهید حجت نظری كه در میدان امام رضا(ع) در محل استقرار گردان ها در کانال مستقر شده بود ، بر اثر بمباران هوایی دشمن از هم پاشید و به واسطه خسارت و تلفات وارده زیاد به عقب منتقل شد.
در شب سوم عملیات و با تاریک شدن هوا، با وارد عمل شدن گردان سردار جنگل به فرماندهی سیّد علی آقازاده، گردان کمیل به فرماندهی سردار شهید محمّد اصغری خواه و گردان مالک اشتر به فرماندهی مهدی کاظمی پور مأموریت ادامه یافت و بخش اعظم جزیره به تصرف رزمندگان لشکر قدس گیلان درآمد .
به مجرد رسیدن گردان مالک اشتر به سه راهی درگیری شدید و بسیار نزدیکی با نیروهای دشمن که در داخل نخلستان و استحکامات موجود مخفی شده و منتظر نیروهای ایرانی بودند رخ داد. درگیری شدت بیشتری پیدا کرد و با توجه به نخلستانی بودن و وجود ساختمان ها و استحکامات و به ویژه با نزدیک شدن نیروهای گردان مالک به یک قرارگاه مهم دشمن مقاومت سنگینی از سوی دشمن به عمل می آمد و گردان به تنهایی بیشتر از این قادر به پیشروی نبود.
لذا به گردان مالک دستور داده شد،تک را ادامه دهد و برای رسیدن به سیل بند اروند صغیر تلاش نماید،گردان سردار جنگل که از چند ساعت زیر آتش شدید دشمن از سه راهی شلمچه پیاده تا سه راهی دوعیجی آمده بود بلافاصله به کمک گردان مالک آمد .
لازم بود حفظ دور عملیات ادامه یابد و تا قبل از روشن شدن هوا کار به نتیجه ی مطلوب برسد. لذا به گردان کمیل ابلاغ شد که وارد عمل شود. فرمانده گردان کمیل که نیروهای خود را به محل درگیری رسانده بود برای آخرین هماهنگی نزد حسین املاکی آمد، اما حسین که براثر اصابت تیر مستقیم به فک وی مجروح شده بود فقط با اشاره روی کالکی که شهید اصغریخواه همراه خود آورده بود او را نسبت به مأموریت توجیه نمود و با حرکت دادن انگشتان خود روی کالک او را متوجه نمود که باید خود را به سیل بند اروند صغیر برساند و از آن جا به سمت ام الطویل ادامه دهد.
او بلافاصله گردان را حرکت داد و ضمن هماهنگی با فرماندهان گردان های مالک و سردار جنگل و با کمک آن ها به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به دشمن حمله نمودند. فاصله چندانی با سیل بند نداشتند لذا هر سه گردان بعد از دقایقی به سیل بند رسیدند اکنون جزیره به محاصره کامل در آمده بود. به قرارگاه نجف اطلاع داده شد ولی آن ها باور نمی کردند. برادر محسن رضایی هم گفته بود: نتایجی که این چند روز به دست آوردیم ، در عملیات فاو، در هفتاد روز به دست آمد!.اعتقاد ایشان این بود که ما در عملیات کربلای 5 به هر چه خواستیم ، رسیدیم.
در ادامه ی عملیات، گردان خندق نیز به فرماندهی سیّد قربان رضی زاده وارد عمل شده و پس از دفع چندین پاتک دشمن نهایتاً جزیره توسط لشکر قدس گیلان ، لشکر 5 نصر و دیگر لشکرهای عمل کننده به تصرف درآمد .
در این عملیات گردان سلمان به فرماندهی سردار شهید غلامرضا بامروت به همراه یک گردان از لشکر 57 برای تصرف جزیره ی ام الطویل وارد عمل شدند . در این مرحله گردان سلمان موفق شد پل ارتباطی بین جزیره و ام الطویل را تصرف نماید . بعد از سازماندهی جدید در جزیره ام الطویل و سپس در جاده ی شلمچه در غرب نهر جاسم به پدافند از مواضع جدید متصرفی پرداختند .
پس از دو روز درگيري و مقاومت، سرانجام دشمن ناچار‌ اقدام به عقب نشيني و تخليه جزيره ام الطويل نمود و نيروهاي لشكر به همراه ساير يگانها وارد آن جزيره شدند، اما چون جزيره فاقد عوارض لازم جهت پدافند موثر بود ، پس از چند روز،آن را تخليه و در ساحل اروند پدافند نمودند . بعد از دو روز پدافند از جزيره ام الطويل، لشكر قدس كه متحمل فشارهاي زيادي شده بود به منظور استراحت و بازسازي نيروها از خط پدافندي آزاد گرديده و به عقبه لشكر ، اردوگاه شهيد قلي پور شوشتر منتقل گرديدند .
طی عملیات کربلای 5 و مراحل تکمیلی آن لشکر قدس 419 شهید تقدیم اسلام نمود که شهدایی چون سردارشهید غلامرضا بامروت فرمانده گردان سلمان ، سردار شهید حجت نظری فرمانده گردان حضرت ابوالفضل (ع) ، سردار شهید سید مهدی نقیبی راد فرمانده گردان حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) و سردار شهید ابراهیم کشاورز جانشین گردان میثم از جمله ی این شهدا و شهیدان سید موسی سید آقایی چهارده ساله از رودسر به عنوان کم سن و سال ترین شهید و خلیل الله جعفری پنجاه و هفت ساله از بندرانزلی به عنوان مسن ترین شهید این عملیات بودند.
در این عملیات بزرگ و غرورآفرین دلاور مردانی همچون ؛ سردار شهید حسین املاکی مسئول اطلاعات، مسعود گودرزوند مسئول عملیات، احمد برزگر مقدم رئیس ستاد و نقی رمضانی جانشین ستاد، احمد ذبیحی فرمانده گردان حضرت امیر (ع ، اسماعیل تقی لو فرمانده گردان ادوات ، علی شعبانی فرمانده گردان توپخانه ، نادر مرید مشتاق مسئول تخریب، میرحسین میرصالحی مسئول آموزش نظامی، مرحوم محمد علیزاده مسئول پدافند، سید ضیاء الدین حزنی مسئول پشتیبانی، هوشنگ دلخوش مسئول بهداری، نادر رضایی مسئول مخابرات، قاسم ابراهیم زاده مسئول مهندسی، حمید حاذق نیکرو مسئول تبلیغات، احمد عمویی مسئول عقیدتی، علی یوسفی مسئول پرسنلی و سیروس غلامی مسئول (ش.م.ه) بودند.
لشکر قدس گیلان با استعداد بیش از سه هزار بسیجی ، هزار و سیصد و پنچ پاسدار و دو هزار کادر وظیفه آموزش دیده ، با تمام امکانات و تجهیزات نظامی و به مدت چهار روز مقاومت جانانه توانستند به صددرصد از اهداف تعیین شده در این منطقه دست پیدا کنند و برگ زرینی دیگر بر افتخارات فرزندان میرزا کوچک بیفزایند. بعدها سردار شهید حاج حسین همدانی فرمانده دلیر لشکر قدس گیلان به واسطه ایثار ،ایستادگی و مقاومت جانانه رزمندگان گیلان مفتخر به دریافت نشان فتح از دست مبارک فرمانده معظم کل قوا شد.
این عملیات از تاریخ 19 دی ماه شروع و تا 22 اسفندبه مدت 64 روز و در دو مرحله به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرد.تحلیلگران داخلی و خارجی عملیات کربلای 5 را به همراه عملیات والفجر 8 جزو دو عملیات بزرگ هشت ساله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران قلمداد می کنند و این عملیات فتح بابی برای پذیرش قطعنامه 598 بود.
انتهای پیام/
منابع :
روزهای خوب خدا جلد 1و2 ، کنگره سرداران و 8000 شهید استان گیلان
روایت راویان ، سرداران حمزه فلاح و قاسم شافعی، معاونین اطلاعات لشکر قدس

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar