سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
کد خبر: ۹۰۸۹۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۷- ۴۲: ۱۰
دکتر خلیلیان در همایش علمی زیست بوم و تغییر اقلیم استان گلستان
دکتر خلیلیان در همایش علمی زیست بوم و تغییر اقلیم استان گلستان گفت: طی دو برنامه توسعه می‎توان گلستان را تک محصولی کرد.

به گزارش سرویس اساتید خبرگزاری بسیج، کشت فراگیر پنبه در گلستان همچنان در انتظار حمایت مسئولان استان است در حالی که به گفته دکتر خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم می توان طی دو برنامه توسعه کشت پنبه را در استان جایگزین برنج کرد و لقب سرزمین طلای سفید را به استان گلستان بازگرداند.

کشاورزی مهمترین شغل مردم استان گلستان است که در دهه‌های اخیر با مشکلات و تهدیدات فراوانی رو به رو شده است.

خلیلیان گفت: کشت برنج ، گندم و از سرگیری کشت پنبه گلستان را به سمت کشاورزی پر رونق سوق می دهد اما از طرفی تغییر اقلیم، بحران خشکسالی، بزرگترین تهدید برای بخش کشاورزی استان معرفی شده است.

بسیاری از کشاورزان به دنبال افزایش محصولات خود هستند اما به دلیل عدم حمایت‌های مسئولان حتی از کشت محصولات جدیدی مانند پنبه هراس دارند و کشت برنج را دارای ریسک کمتری بیان می کنند.تا زمانی که در تحریم اقتصادی هستیم دولت باید ازجبهه تولید تمام قد دفاع کند.


صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم با ضروری خواندن تبدیل به نظام یکپارچه شدن تحقیقات و اجرا ، اظهار کرد: خروجی ملموس در حوزه کشاورزی هماهنگی محققین، مروجین و کشاورزان است .


وی با انتقاد از نرخ تعیین شده تضمینی محصولات کشاورزی، بیان کرد: زمانی که نرخ ارز سه برابر می شود، نرخ تورم مواد غذایی افزایش پیدا کرده است قیمت تضمینی محصولات کشاورزی نیز باید با همین معیار افزایش یابد.


خلیلیان تاکید کرد: تا زمانی که در تحریم اقتصادی هستیم دولت باید ازجبهه تولید تمام قد دفاع کند لذا باید مسیر پشتیبانی از کشاورزان هموار شود. در شرایط فعلی واجباست قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.


وی اذعان کرد: متاسفانه مقاله نویسی در کشور به سمتی رفته است که هیچ گونه تولید ثروت نمی کند.

خلیلیان در پاسخ به این سوال؛ در خصوص آسیب کاشت برنج به دلیل کم آبی و تغییر الگوی کشت به سمت پنبه و تک محصولی شدن استان گلستان گفت: باید الگوی کشت در گلستان متناسب با استعدادهای استان تعیین شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه بازدهی محصولات در تناوب کشت خود را نشان می دهد، تاکید کرد: باید به سمتی برویم که متناسب با ظرفیت های استان گلستان کشت پنبه را توسعه دهیم.

وی بر توسعه کشت به صورت مکانیزه تاکید و افزود: باید حمایت های مربوط به تولید داخلی به گونه ای باشد و تعرفه واردات را طوری تعیین کنیم که تولید در داخل برای کشور بویژه کشاورزان مقرون به صرفه باشد.

خلیلیان اضافه کرد: تقریبا در ده ساله اخیر بر ورود ماشین آلات و کمابین پنبه کارشد که خیلی مهم است. ما می توانیم با توسعه مکانیزاسیون تولید پنبه را در گلستان افزایش دهیم و این نگاه مسئولین به حمایت از کشاورزان را می طلبد.


وزیر جهادکشاورزی دولت دهم اذعان کرد: با حمایت و برنامه ریزی مسئولان طی دو برنامه توسعه می توان کشت پنبه و جایگزینی محصول برنج را متصور بود.


به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه کشاورزی و کشاورزان بعنوان عنصر مهم تولید در کشور برنامه جامع حمایتی از کشاورزان و تهیه و تدوین نقشه راه برای کشت محصولات جایگزین و تک محصولی کردن استان وجود ندارد بنا براین باید مسئولان استان را درگلستان به سمت برنامه ریزی دراین حوزه دعوت کرد.

منبع: روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان گلستان

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar