سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۸۶۵۰۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷- ۰۱: ۱۳
نماینده ولی فقیه در استان قزوین:
امام جمعه قزوین در همایش روز جهانی خاک گفت: از مراجع بخواهیم مسائل شرعی در حوزه محیط زیست در متن رساله‌ها قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری بسیج در قزوین، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در همایش روز جهانی خاک که در جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: هر لحظه غفلت از آب، هوا و خاک خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای ما به همراه دارد و نسل‌های بعدی را نیز تحت تأثیر اثار مخرب خود قرار می‌دهد.
وی به تشریح اهمیت محیط زیست در منابع دینی پرداخت و تصریح کرد: مقدسات دینی برای آب، خاک، هوا و محیط زیست احترام بسیار زیادی قائل شده‌اند اما از آنها غافل مانده‌ایم.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین به آیه 57 سوره اعراف اشاره کرد و گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «و اوست كه بادها را پيشاپيش باران رحمتش مژده‏ رسان مى‌ فرستد تا آنگاه كه ابرهاى گرانبار را بردارند آن را به سوى سرزمينى مرده برانيم و از آن باران فرود آوريم و از هر گونه ميوه‌ اى از خاك برآوريم بدينسان مردگان را نيز از قبرها خارج مى‏‌سازيم باشد كه شما متذكر شويد».
امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: خداوند در آیه 58 سوره اعراف نیز می‌فرماید: «و زمين پاك و آماده، گياهش به اذن پروردگارش بر مى‌‏آيد و آن زمينى كه ناپاك و نامناسب است گياهش جز اندك و بى‏فايده بر نمى‌‏آيد اينگونه آيات خود را براى گروهى كه شكر مى‏‌گزارند گونه‏ گونه بيان مى‌‏كنيم».

وی با تأکید بر اینکه پرهیز از اسراف و تبذیر بسیار مورد تأکید دین قرار دارد، عنوان کرد: بلایی که امروز بر سر منابع طبیعی و محیط زیست آورده می‌شود، بخواهیم یا نخواهیم چنین رفتارهایی مصداق آیه «إِنَّ الْمُبَذِّرِینَ کانُوا إِخْوَانَ الشَّیاطِینِ» به معنای «قطعاً اسراف کنندگان برادران شیطان هستند» است.
آیت‌الله عابدینی ادامه داد: مبذرین کسانی هستند که اسراف می‌کنند و خاک، آب و محیط زیست را نابود می‌کنند و توجهی به این امانت‌های الهی که به نسل‌های بعدی نیز تعلق دارند نمی‌کنند.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: قرآن می‌گوید خداوند همه گیاهان را زوج آفریده است و خاک منشأ پیدایش انسان است و هر چیزی زندگی خود را از آب گرفته است و حیات هستی به آب بستگی دارد.
وی ابراز کرد: امام علی (ع) فرمودند تقوای الهی را هم در باب بندگان و هم در باب زمین و خاک رعایت کنید. شما نسبت به همه موجودات مسئولیت دارید و هر کجا خیر بود به سوی آن بشتابید و هر کجا شری دیدید از آن فاصله بگیرید.
امام جمعه قزوین اظهار کرد: امام صادق (ع) نیز فرموده‌اند مبادا درختانی که ثمره دارند و میوه ندارند را قطع کنید و اگر قطع کنید خدا عذاب سختش را بر شما نازل خواهد کرد.
آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: پیامبر (ص) نیز به آبیاری درختان تأکید می‌کنند و می‌فرمایند اجازه ندهید گیاهان از میان بروند چرا که مرگ طبیعت مرگ انسان است.
وی ادامه داد: امام باقر (ع) فرمودند خدای متعال برطرف کردن تشنگی از تشنه را دوست دارد و این توجه به برطرف کردن تشنه صرفاً مختص انسان نیست و می‌تواند همه موجودات از جمله گیاهان را در بر بگیرد و حضرت می‌فرمایند اگر تشنه‌ای را سیر آب کنید خدا این آدم را تحت رحمت خود قرار می‌دهد.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اگر فقط روضه آب بخوانیم کافی نیست و باید با سرعت و جدیت هر چه تمام‌تر نسبت به جلوگیری از آسیب‌های واقعاً جبران ناپذیر در عرصه خاک اقدام کنیم.
وی اضافه کرد: اگر هر مسئول و انسانی این معنا را درک نکند، قرآن او را سفیه می‌داند چرا که درکی از اهمیت خاک، آب، هوا و محیط زیست ندارد و آن را به نابودی می‌کشاند.
آیت الله عابدینی بیان کرد: قرآن می‌فرماید اموال خود را به دست انسان‌های سفیه و بی‌خردانی که نمی‌دانند با این خاک، زمین و فرصت چگونه معامله کنند نسپارید و قدر سرمایه‌هایی که قوام شما به آنها بستگی دارد را بدانید.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین در ادامه تأکید کرد: باید از مراجع درخواست شود تا همانطور که مسائل بانکی و بیمه‌ای در رساله آمده است، حلال و حرام و مسائل شرعی آب و خاک و محیط زیست در متن رساله قرار گیرد و این موضوع بسیار مهم است.
وی افزود: ما در خصوص حفظ محیط زیست، منابع بسیار زیادی در دین داریم و قرار گرفتن آن در متن رساله‌ها بسیار در حفظ محیط زیست اثرگذار است و در فرهنگ‌سازی میان مردم نیز اثر بسازیی دارد.
1001/پ30/ب

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar