سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
r_marquee
پيش‌بيني تاريخي رهبر انقلاب: حتي با قبول ديكته‌هاي دشمن در مساله هسته‌اي، باز هم تحريمها را برنخواهند داشت! - 1393/11/29      
l_marquee
bolet_tele
bolet_tele
کد خبر: ۹۰۸۵۰۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷- ۳۰: ۰۷
جشنواره فیلم مقاومت بانگاهی ایدئولوژیک به مقوله فیلم آغاز به فعالیت کرد و باتمام مشکلات پیش‌ِرو به پانزدهمین دوره خود رسید، این موضوع انگیزه‌ای بر بررسی اجمالی ادوار قبلش ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، دوره چهاردهم جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت زمان خیلی دوری نبود، مربوط به همین دوسال پیش است یعنی مهرماه 1395. همچنان برای چهارمین بار «محمد خزاعی» دبیر این رویداد است.

بر خلاف دو دوره قبل بخش‌های «قلم طلائی» که طرح و فیلمنامه‌ها را مورد قضاوت و داوری قرار می‌داد و به اصطلاح خودشان بخش «اقلام تبلیغاتی» که به آنونس و تیزر و پوستر می‌پرداخت، دوباره به جشنواره برگشتند و مورد داوری قرار گرفتند.

اهمیت این دو بخش بر کسی پوشیده نیست، همانطور که در گزارشات پیشین هم اشاره شد بخش «اقلام تبلیغاتی» پشتیبانی، معرفی و صنعت یک اثر هنری در حد تأثیرگذاری را تعیین می‌کند و طرح و فیلمنامه، آینده سینمای یک کشور را پی‌ریزی می‌کند. بی‌اهمیتی به هرکدام از این بخش‌ها یعنی عدم توجه به بخش مهمی از ارائه و صنعت یک اثر سینمایی و آنچه قرار است در آینده بر بنای سینما و فرهنگ کشور قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به سیزدهمین دوره جشنواره فیلم مقاومت| وقتی پای کمِدی هم به جشنواره مقاومت باز می‌شود

در این دوره 322 اثر سینمایی داستانی کوتاه و بلند، مستند، پویانمایی، نماهنگ، طرح و فیلمنامه و اقلام تبلیغاتی در 5 بخش «سینمای ایران» «سینمای بین‌الملل» «قلم طلائی» «جلوه گاه نور» و «اقلام تبلیغاتی» شرکت کردند که در طول 7 روز جشنوراه به نمایش درآمده و مورد بررسی قرار گرفتند.

هیئت انتخاب و داوران

علی نصیریان، مسعود جعفری‌جوزانی، جمال شورجه، علی غفاری، پرویز شیخ‌طادی، زنده‌یاد حبیب‌الله کاسه‌ساز، یدالله صمدی، جمال شورجه، محمدحسین لطیفی، رضا میرکریمی، محمدمهدی عسگرپور، مجید رجبی‌معمار، بهرام عظیمی، سید مسعود شجاعی، محمدعلی باشه‌آهنگر، ابراهیم فیاض و... از جمله اعضای هیئت انتخاب و داوران بودند.

نکته‌ای که عجیب به نظر می‌رسد این است که برخلاف تمام جشنواره‌های بین‌المللی دیگر و همچنین ادوار قبل همین جشنواره و حتی دوره بعدش؛ تمامی اعضای هیئت انتخاب و داوران جشنواره ایرانی هستند! چنین معمول است که در جشنواره‌های جهانی، حداقل بخش سینمای بین‌الملل  متشکل از داوران ایرانی و غیرایرانی است، که صداقت و سلامت جشنواره مورد خدشه و تهمت قرار نگیرد و شائبه‌ای ایجاد نشود. اما نمی‌دانیم چرا در این دوره چنین تصمیمی گرفته شد که قطعا به چهره و اعتبار جشنواره آسیب می‌زند.

آثار

«بادیگارد» اثر ابراهیم حاتمی‌کیا که روایت «حیدر» نامی است؛ روایتی از انتخاب بین وظیفه و قانونی مشکوک. «حیدر ذبیحی» سرتیم حفاظت ، در آستانه بازنشستگی است اما یک حادثه در هنگام ماموریت، به بحرانی عمیق در روابط خانوادگی ، شغلی و زندگی او بدل می شود و سرانجام حیاتش را دستخوش تغییر قرار می‌دهد.

«ایستاده در غبار» از کارگردانی جوان اما نه‌چندان شناخته شده به نام «محمدحسین مهدویان» که داستان زندگی جاویدالاثر احمدمتوسلیان است. احمد که عصیان نوجوانی اش را در سکوت گذرانده، فرمانده لشگری می شود که باید در دروازه های خرمشهر با دشمن بجنگند اما سرنوشت او فرسنگ ها دور از مرز ایران رقم می خورد.

ایستاده در غبار گونه‌ی ساختاری متفاوتی با دیگر آثار آن روزهای سینمای کشور داشت. فیلمی که تصاویرش تولیدی بود ولی صداهای فیلم آرشیوی. در واقع تماشاگر را روی مرز بین واقعیت و خلاقیت حرکت می‌داد. در عینِ حال که او را سرگرم می‌کرد و لذت سینمای داستانی را به او می‌چشاند، فضای فیلم مستند را هم برای وی می‌ساخت. به عبارتی انتقال اطلاعات را از سینمای مستند وام گرفته بود و فرم روایی را از سینمای داستانی. در واقع چیزی شبیه به فیلم‌های مستند-داستانی بود.

«نفس» از نرگس آبیار که داستان 4 کودک به نام های بهار، کمال، نادر و مریم روایت می‌کند که به همراه پدرشان غفور و مادربزرگ خود در دهه 50 خورشیدی نفس می کشند. دنیای این کودکان دنیایی پر از رویاهای زیبای کودکانه است و قرار است رنگ حقیقت به خود بگیرد.

«سیانور» ساخته بهروز شعیبی، داستان فردی به نام «امیرفخرا» دانش‌جوی سال آخر دانشکده‌ی افسری که به پیش‌نهاد استادش تیمسار شهامت (آتیلا پسیانی) وارد اداره‌ی پلیس شده و به همراه سرگرد بهمنش (مهدی هاشمی) درگیر پرونده‌ای می‌شود. در این میان ردی از معشوقه‌ی سابقش هنگامه پیدا می‌کند و متوجه می‌شود او اکنون یکی از انقلابیون و مبارزان علیه شاه است. امیر درگیر ماجرای جدیدی شده و به عنوان یک پلیس به وظیفه‌ی انسانی‌اش عمل می‌کند.

«مزار شریف» اثر عبدالحسین برزیده داستان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان است که به دنبال هجوم نیروهای طالبان منجر به شهادت 10 تن از کارکنان کنسولگری ایران شد.

«یتیم خانه ایران» از ابولقاسم طالبی که داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران که در سال‌های 1295 تا 1297 و در کوران جنگ اول جهانی و در زمان اشغال ایران به دست قوای بیگانه روس و انگلیس رخ داد را روایت می کند.

*از نکات قابل تمجید این دوره جشنواره مبحث ترکیب و سبد فیلم‌هاست، ماهم آثاری را می‌بینیم که از کارگردانان شناخته شده مثل حاتمی‌کیا هستند و هم آثاری که از نسل فیلم‌سازان جوان است. تعدادی از این فیلم‌ها افراد خوش‌فکری را به سینما معرفی کردند که پس از آن آثار گوناگونی را به عرصه تولید رساندند. در نمونه بازیگران می توان «هادی حجازی‌فر» بازیگرِ نقش حاج‌احمد متوسلیان در فیلم «ایستاده‌درغبار» را نام برد، که امروز از چهره‌های شناخته شده و مطرح سینمای کشور است.

در فیلمسازی «محمدحسین مهدویان» ، «بهروز شعیبی» و «نرگس آبیار» از نمونه های آن هستند، که هرچند فیلم اولی نبودند ولی آثار فعلی‌شان ویژگی‌هایی داشت که سکوی پرشی برای سازندگانش حاصل کرد و به نسبت آثار قبلشان متمایز بود.

برگزیدگان

برگزیدگان بخش مستند:

برگزیده اول: پل (امیر حسین نوروزی) تندیس،دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده دوم: آ157 (بهروز نورانی پور) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده سوم: ایرانی های مرتد(حمید عبداله زاده) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس،دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهناصر نادری برای فیلم مستند آقای سفیر بخاطر موضوع جان باختگان منا

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس،دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی نقویان برای فیلم مستند برادران به خاطر روشنگری عادلانه نسبت به مسائل روز

برگزیدگان بخش کوتاه داستانی:

برگزیده اول: گازُر (سعید سلمان روغنی) دیپلم افتخار تندیس و جایزه نقدی

برگزیده دوم: گذر (امید شمس/ سید پوریا پیشوایی) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده سوم: نخجیر (حسام اسلامی) دیپلم افتخار و جازه نقدی

جایزه ویژه: تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فیلم قضاوت (محمد اسفندیاری) بخاطر استفاده مناسب از تکنیک فیلمسازی

برگزیدگان بخش جلوه گاه نور / جوایز بخش مردمی

برگزیده اول: مادر خوانده (حامد کشانی) تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده دوم: قاصدی از کوی عشق(محسن جهانبانی) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

جایزه ویژه هیات داوران، لوح تقدیر به علی کاکایی جوانترین شرکت کننده این بخش به خاطر ساخت فیلم مسافر آسمان

جوایز بخش حرفه ای

برگزیده اول: بی بی (حسین طالبی مقدم) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده دوم: یک روز یک زندگی (علی محمد خانیکی و محمدصادق رمضانی مقدم) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیده سوم: مادرانه (ساسان فلاح پور) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

برگزیدگان آثار سینمایی

بهترین فیلمنامه: ایستاده در غبار( محمد حسین مهدویان) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

بهترین کارگردانی: بادیگارد (ابراهیم حاتمی کیا) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ابوالقاسم طالبی برای نگارش فیلمنامه و کارگردانی فیلم یتیم خانه ایران

بهترین فیلم: ایستاده در غبار( حبیب والی نژاد) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهترین فیلم با موضوع انقلاب و موضوعات پیرامونی به نرگس آبیار برای فیلم نفس

جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به بهترین فیلم  متناسب با موضوعات منطقه  به عبدالحسن برزیده برای فیلم مزار شریف

بهترین بازیگری زن: مریلا زارعی ( ماهی سیاه کوچولو) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

بهترین بازیگری مرد: پرویز پرستویی ( بادیگارد) تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی

لوح تقدیر به سیده سادات نور موسوی ( نفس)

لوح تقدیر به علیرضا بالدی ( بدون مرز)

بهترین جلوه های ویژه: دیپلم افتخار به ایمان کرمیان برای جلوهای ویژه میدانی فیلم ایستاده در غبار

دیپلم افتخار به امیر رضا معتمدی برای جلوهای ویژه بصری فیلم مزار شریف

اسامی برگزیدگان بخش مسابقه سینمای بین الملل (مستند، کوتاه، سینمایی و عماد مغنیه) به شرح زیر می باشد/ برگزیدگان بخش مستند:

تندیس برگزیده اوّل به محمّد المُغنّی برای فیلم شجاعیه فلسطین

دیپلم افتخار برگزیده دوم به تام هِیز برای فیلم دو خط آبی از امریکا

دیپلم افتخار برگزیده سوم به وحید فرجی برای فیلم خاطرات نارنجی از ایران

لوح تقدیر هیات داوران به دِز چندلر برای کارگردانی فیلم شیرین اهل الولجه از استرالیا

برگزیدگان بخش کوتاه داستانی:

تندیس برگزیده اوّل به ملیکا زئیری برای فیلم کوتاه محمّد، نام اوّل از فرانسه

دیپلم افتخار برگزیده دوم به صدام واحدی برای فیلم کوتاه تو آمریکایی نیستی از افغانستان

دیپلم افتخار برگزیده سوم به رضا زهتابچیان برای فیلم کوتاه خانه از ایران

دیپلم افتخار پویانمایی به امید خوش نظر برای پویانمایی تمام زمستانهایی که ندیده ام از ایران

برگزیدگان بخش عماد مغنیه

تندیس بهترین فیلمنامه به می المصری برای فیلم 3000 شب از لبنان

تندیس بهترین کارگردانی به مارکو نابرسینک برای فیلم جنگلها هنوز سبزند از اتریش

تندیس بهترین فیلم به حبیب والی نژاد برای فیلم ایستاده در غبار ازایران

جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به باسل الخطیب برای فیلم سوریون از سوریه

جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به عبدالحسن برزیده برای فیلم مزارشریف ازایران

برگزیدگان آثار سینمایی

تندیس بهترین فیلمنامه به می المصری برای فیلم 3000 شب از لبنان

تندیس بهترین کارگردانی به مارکو نابرسینک برای فیلم جنگلها هنوز سبزند از اتریش

تندیس بهترین فیلم به حبیب والی نژاد برای فیلم ایستاده در غبار ازایران

جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به باسل الخطیب برای فیلم سوریون از سوریه

جایزه ویژه هیئت داوران شامل تندیس و دیپلم افتخار به عبدالحسن برزیده برای فیلم مزارشریف ازایران

جایزه داوری خانواد شهدا

هیات داوران این بخش با تقدیر از فیلم های «اروند، یتیم خانه ایران، ایستاده در غبار و بدون مرز» به پاس درک هنر انقلابی، پرهیز از شعارزدگی، وفاداری به آرمان های حقیقی ایثار و مقاومت، ارائه و تبیین هوشمندانه و هنرمندانه مفاهیم والای این عرصه برای مخاطب، جایزه بهترین اثر از منظر خانواده شهدا را به فیلم بادیگارد ساخته ابراهیم حاتمی کیا اهدا کرد.

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران

جایزه بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اهدا شد به فیلم سینمایی بادیگارد به تهیه کنندگی احسان محمد حسنی

سریال تلویزیونی

تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمنامه  به هادی مقدم دوست  و  حمید نعمت اله  ( وضعیت سفید)

تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدیبه بهترین کارگردانی مسعود جعفری جوزانی( در چشم  باد )   

تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین سریال به حبیب اله کاسه ساز، مسعود جعفری جوزانی و  عباس اکبری (در چشم باد)

 دیپلم افتخار و جایزه نقدی  بهترین سریال  به محمد رضا شفیعی برای سریال وضعیت سفید 

جایزه و یژه مرحوم فرج اله سلحشور شامل تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی به بهترین سریال با موضوع انقلاب اسلامی   به جلیل سامان  برای سریال  پروانه

جایزه ویژه بهترین بازیگری به شهاب حسینی ( شوق پرواز) تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی

دیپلم افتخار بهترین بازیگری به آزیتا حاجیان(کیمیا) دیپلم افتخار و جایزه نقدی

سینمایی ویدیویی

بهترین فیلمنامه : تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به خیر اله تقیانی پور برای فیلم تونل

بهترین کارگردانی : تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدیبه داریوش عذبانی برای فیلم مردان آفتاب

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی به خیراله تقیانی پور و احمد بهرامی برای فیلم تونل

بهترین فیلم : تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی تربتیفرد برای فیلم مدار 10 درجه

      پویانمایی

تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین فیلمسینمایی پویا نمایی فهرست مقدس «محمد همدانی»

تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی برای پویانمایی کوتاهآنتراکت به کارگردانی «سید محمد رضا  خرد مندان»

دیپلم افتخار و جازه نقدیبرای پویانمایی به کارگردانی «جنگ جهانی سوم»به کارگردانی عبد الا میر سبیعی

جایزه ویژه هیات داوران به به پویا نمایی  خیابان 204 به کارگردانی محمد امین امامی با موضوع  منا

لوح تقدیر: هیات داوران به پویا نمایی«مرزداران» به کارگردانی حسین صفار زادگان

     نماهنگ

برگزیده اول:تندیس دیپلم افتخار و جایزه نقدی به محمد حسین مهدویان برای «چشم به راه و از خون جوانان وطن»

برگزیده دوم:دیپلم افتخار و جایزه نقدیبه مهدیار عقابی برای «ارغوان»

برگزیده سوم:دیپلم افتخار و جایزه نقدی به حسین ومحمد بوشهری برای «لبیک و عمارداره این خاک»

* «بخش ویژه بین‌الملل» این دوره به نام شهید معزّز «عماد مغنیه» نام گرفت که همچون دوره قبل، جوایز برندگان این بخش توسط خانواده شهید بزرگوار عماد مغنیه اهدا شد.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar
tr_sar
پر بیننده ها
tc_sar
tl_sar