سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۳۷۶۲۵
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷- ۳۳: ۰۸
کتاب «ماجرای سقیفه» نوشته علامه محمدرضا مظفر(ره) با ترجمه سید غلامرضا سعیدی و به کوشش و مقدمه سید محمود خسروشاهی از سوی انتشارات انصاریان قم منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کتاب «ماجرای سقیفه» نوشته علامه محمدرضا مظفر(ره) با ترجمه سید غلامرضا سعیدی و به کوشش و مقدمه سید محمود خسروشاهی از سوی انتشارات انصاریان قم منتشر شد.

 

کتاب «ماجرای سقیفه» منتشر شد

کتاب «السقیفه» اثر علامه شیخ محمدرضا مظفر، تألیف قرن چهاردهم و به زبان عربی است که موضوع سقیفه ـ اولین حادثه ‏ای که همزمان با آغازین ساعات رحلت رسول خدا(ص) به وقوع پیوست ـ و بیعتی که در آن شکل گرفته است را مورد بحث و بررسی قرار می ‌دهد.

 مؤلف، کتاب را با پیشگفتاری آغاز نموده و به این نکته مهم و اساسی تأکید ورزیده است که مورخ باید در نوشتار خود با زدودن غبار تعصبات قومی، قبیله ‏ای، دینی، وطنی و... از فکر و اندیشه خود با رهایی از زندان اعتقادات شخصی خود به بررسی و بیان تاریخ بپردازد. در ادامه، با عنوان «تمهید» مقدمه ‏ای را برای ورود به متن اصلی موضوع بحث کتاب قرار داده و با تحلیلی دقیق، ماجرای سقیفه و اجتهاد بانیان آن در مقابل نص صریح را موشکافی کرده و آنگاه وارد فصل‏ های کتاب گردیده است.

 محتوای کتاب

کتاب «ماجرای سقیفه» از یک مقدمه و چهار فصل تشکیل شده است:

 فصل اول: موضع پیامبر اکرم(ص) درباره خلافت که آیا آن حضرت از اتفاقات بعد از رحلتشان آگاهی و اطلاعی داشتند یا خیر؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ آیا هرگز راه‌ حلی برای جلوگیری از وقوع این حادثه اتخاذ نمودند؟ و یا آیا این احتمال که اهل سنت ادعا می ‏کنند که رسول خدا(ص) در این موضوع هیچ موضعی نداشته و آن را به عهده امت واگذار نموده است صحّت دارد؟ و آنگاه نویسنده روایاتی را از آن حضرت درباره امیرالمؤمنین(ع) و نیز ابوبکر بیان داشته است تا صلاحیت هر یک را از دیدگاه رسول خدا(ص) برای خلافت مشخص سازد و قضاوت در این زمینه را به عهده خواننده واگذار نموده است.

فصل دوم: تدابیر پیامبر اکرم(ص) برای جلوگیری از اختلاف امت اسلام بوده است که شامل مواردی همچون: اعزام جیش اسامه، درخواست قلم و دوات و کاغذ برای نوشتن وصیت ‏نامه در موضوع خلافت و... بوده است.

فصل سوم: بیعتی که در سقیفه انجام گرفت و انگیزه ‏هایی که در اجتماع در آن محل وجود داشت و وقایعی که زمینه‌ ساز بیعت با ابوبکر گردید و نقش هر یک از مهاجر و انصار در این موضوع و خطبه ‏هایی که از سوی افراد مختلف در این جمع ایراد شد و نتیجه‏ ای که از آن عاید گردید.

 فصل چهارم: موضع امیرالمؤمنین(ع) در برابر سقیفه و بیعت در آن و موضع و رفتاری که در برابر خلفا از خود اتخاذ نمودند.

علامه مظفر(ره) به عنوان یک عالم شیعی روشنفکر و فرهنگی، از چشم ‌اندازی واقعی به بحث نگاه کرده و نه احساسات را وارد بحث می ‌کند و نه جانب بی ‌طرفی را فرو می ‌گذارد، هرچند مقدّر باشد که نتیجه همان باشد که عقیده مذهبی او بدان رهنمون می ‌شود و این مرهون اسلوب عمیق مؤلف است. وی ضمن بیان نصوص وارده، آنها را دقیق بررسی و تحلیل یا نقد کرده و مفاهیم آنها را روشن کرده است و در این راه از احادیثی استفاده کرده که ثقات ائمه حدیث هر دو طایفه مسلمان درباره آن اتفاق ‌نظر دارند. نتیجه آنکه موفق شده با بیانی جذاب و باشکوه، خواننده را از نزدیک ‌ترین و ساده‌ ترین راه‌ها به نتایج بحث برساند.

آشنایی با سید غلامرضا سعیدی، مترجم کتاب

سید غلامرضا سعیدی به سال ۱۲۷۴ش در روستایی در بیرجند به دنیا آمد و در نوجوانی و جوانی، همزمان به آموختن زبان‏های عربی، انگلیسی و فرانسه پرداخت و با اندیشه ‏های سید جمال ‏الدین حسینی اسدآبادی آشنا شد. سپس در دانشگاه اسلامی علیگره هند، مجذوب افکار اقبال لاهوری گردید. او استواری مبانی عقیدتی ‏اش را مدیون سید جمال و اقبال می ‏دانست. از استاد سعیدی آثاری بالغ بر پنجاه جلد کتاب و صدها مقاله منتشر شده، به یادگار مانده است. استاد سعیدی پس از یک زندگی همراه با تلاش و کوشش فرهنگی و عمری پربار، در سال ۱۳۶۷ش در ۹۴ سالگی در تهران درگذشت. رهبر معظم انقلاب اسلامی (البته در دوران ریاست جمهوری ‏شان) به مناسبت درگذشت استاد سعیدی در پیامی می ‏نویسند: «این عنصر صدیق و دلسوز و خدمتگزار اسلام، در طول سال‏های بابرکت عمر خویش، با فحص و تحقیق و نگارش و ترجمه، آثاری پدید آورد که بی‏ شک در نشر افکار نوین اسلامی، دارای تأثیر بود و به خاطر همین آثار است که حقاً باید او را در زمرۀ پیشروان نهضت اسلامی در ایران شمرد. او همچنین انسانی وارسته و پاکدامن و متواضع و غیور و مبارز بود. به مسایل جهان اسلام اهتمام می ‏ورزید و در راه تشکیل نظام اسلامی تلاش فرهنگی ارزنده ‏ای می کرد.»

 مشخصات

ویرایش جدید کتاب «ماجرای سقیفه» در ۲۰۸ صفحه، قطع وزیری، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۰۰۰ تومان از سوی انتشارات انصاریان قم منتشر شده است. ترجمه کتابهای «عذر به پیشگاه محمد(ص) و قرآن» (نوشته جان دیون پورت)، «اسلام و غرب» (نوشته خورشید احمد)، «مبادی اسلام و اندیشه انقلاب اسلامی» (ابوالاعلی مودودی)، «فرد و جامعه و فلسفه تربیتی اسلام» (نوشته محمد قطب و دکتر فاضل الجمالی)، «عمار یاسر، پیشاهنگ اسلام و پرچمدار علی(ع)» (نوشته صدرالدین شرف الدین)، «مانیفست یا منشور جهانی اسلام و بحران فعلی جهان» (نوشته دکتر محمد رفیع الدین)، «جنگ و صلح در قانون اسلام» (نوشته دکتر حمیدالله حیدرآبادی و مجید خدوری)، «محمدعلی جناح، موسس پاکستان» (نوشته هکتور بولیتو)، «ماجرای سقیفه» (نوشته علامه محمدرضا مظفر) و نگارش «خطر صهیونیسم برای جهان اسلام» از جمله آثار مهم مرحوم استاد سید غلامرضا سعیدی است. 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: