سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۹۰۱۷۹۴۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷- ۱۰: ۱۲
رصد فرارهای مالیاتی زیر ذره بین طرح جامع مالیاتی؛
مدیرکل دفتر امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی گفت: شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی دستگاه‌هایی هستند که با طرح جامع مالیاتی همکاری کامل نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، مبارزه با فرار مالیاتی، شفافیت و تحقق عدالت در اخذ مالیات شاید مهمترین اهداف طرح جامع مالیاتی باشند که از طرح های دارای اولویت وزارت امور اقتصادی و دارایی است، تا کنون قسمت عمده ای از نرم افزارهای مربوط به این طرح به بهره برداری رسیده و با تکمیل 32 پروژه طرح جامع مالیاتی اقدامات عملی برای مبارزه با فرار مالیاتی انجام خواهد شد.

سیدمحمدرضا احمدی مدیرکل دفتر امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی، با بیان اینکه، در این طرح چهار سامانه اطلاعاتی نیز راه‌اندازی شده است، گفت: سامانه‌های جست‌وجوی اطلاعات مالیاتی مؤدیان، پالایش و الحاق اطلاعات به پرونده‌های مالیاتی، بررسی و پیگیری تشکیل پرونده مؤدیان شناسایی شده و بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک این چهار سامانه است که دو سامانه آخر به‌منظور شناسایی فراریان مالیاتی به‌کار گرفته می‌شود.

در سامانه چهارم که به بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک مربوط می‌شود، گردش مالی بالای 5 میلیارد تومان در هر سال از طریق حساب‌های بانکی مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای بررسی تراکنش‌های بانکی از طریق کد ملی افراد اقدام می‌شود به این معنا که اگر فردی دارای حساب‌های بانکی متعددی باشد مجموع حساب‌ها ملاک عمل قرار می‌گیرد.

در طرح جامع مالیاتی اطلاعات مورد نیاز از طریق سه منبع اصلی شامل سازمان‌ها، پرتال خدمات الکترونیک و سامانه‌های داخل سازمان مالیاتی می‌شود. براساس گفته مسئولان دراین طرح هر مأمور مالیاتی تنها به اطلاعات پرونده‌ای که به وی سپرده شده دسترسی دارد و سایر اطلاعات این بانک محرمانه باقی می‌ماند. برای سال‌جاری دریافت اطلاعات از 10 دستگاه اجرایی برنامه‌ریزی شده است. طبق این برنامه‌ریزی دستگاه‌های سازمان ثبت اسناد، ثبت املاک، بانک مرکزی، گمرک، بورس، وزارت صنعت، شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی، پست و ثبت شرکت‌ها باید در سال‌جاری اطلاعات به روز خود را دراختیار سازمان مالیاتی قرار دهند.

این درحالی است که به گفته مدیرکل دفتر امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی از میان این دستگاه‌های اولویت‌دار تنها بخشی از آنها اطلاعات مورد نیاز را ارائه کرده‌اند و برخی همکاری مناسبی نداشته‌اند.

طبق اعلام وی شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی دستگاه‌هایی هستند که با طرح جامع مالیاتی همکاری کامل نکرده‌اند.

درخصوص اطلاعات حساب‌های بانکی نیز گرچه با تمام بانک‌ها تفاهمنامه همکاری امضا شده و بانک مرکزی مسئول دریافت و ارائه اطلاعات به سازمان مالیاتی است ولی تاکنون به غیر از اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی هنوز موارد مربوط به تراکنش‌های بانکی به دست سازمان امور مالیاتی نرسیده است.

شناسايي خانواده اي که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و ماليات ندادند!

درهمين زمينه يک مقام مسئول در سازمان امور مالياتي از شناسايي خانواده اي خبر داد که بدون پرداخت ماليات ۳۰ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد کرده اند.

غلامرضا قبله اي گفت: به کمک سامانه هاي طرح جامع مالياتي، آن دسته از افرادي که فرارهاي مالياتي داشته اند را شناسايي و ماليات آنها را دريافت کرده ايم.

وي افزود: بر اين اساس، يک خانواده سال گذشته شناسايي شدند که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و يک ريال هم ماليات نداده بودند. به کمک اين سامانه آنها شناسايي شده و علاوه بر اخذ ماليات به مراجع قضايي معرفي شدند.

قبله اي در بخش ديگري از سخنان خود، مخالفان طرح جامع مالياتي را دو گروه دانست و گفت: دسته اول از مزاياي اين طرح غافل هستند و دسته دوم با قصد و غرض از آن جلوگيري مي کنند؛ چرا که دانه درشت بوده و مخالف شفاف شدن اطلاعات مالياتي هستند. اين در شرايطي است که همه بايد از لايه هاي پنهان اقتصاد خارج شوند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar