سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۹۱۷۳۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶- ۲۳: ۱۲
تمجید نماینده قطر از ایران در اجلاس اتحادیه عرب، خشم نماینده سعودی را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری بسیج، روز گذشته نشست دوره‌ای وزیران خارجه اتحادیه عرب، صحنه درگیری لفظی شدید بین نمایندگان قطر و نمایندگان هیئت‌های عربستان، مصر، امارات و بحرین بود.

بر اساس این گزارش، سلطان بن سعد المریخی وزیر مشاور در امور خارجه قطر طی سخنانی در این نشست گفت: ایران ثابت کرد که دولت شریفی بوده و هرگز ما را به بازگشایی با بستن سفارتمان را در اینجا و آنجا مجبور نکرده است. ما خودمان سفارتمان در ایران را که قبلا به خاطر همبستگی با عربستان، بسته بودیم، بازگشایی کردیم. اما حتی حیوانات نیز از دست شما در امان نماندند. این پاسخ من است.

وی افزود: کشورهای محاصره کننده قطر پس از 100 روز هنوز هیچ دلیلی که ثابت کند قطر از تروریسم حمایت می‌کند ارائه نکرده‌اند.

این در حالی است که احمد قطان نماینده عربستان در این جلسه، گفت: قسم می‌خورم تا زمانی که به این دروغ‌ها پاسخ ندهم، از سالن خارج نمی‌شوم و در نهایت تصمیم گرفته شد که نشست برای پاسخ به اظهارات نماینده قطر، تا آخر ادامه یابد.

وی در پاسخ به اظهارات وزیر مشاور در امور خارجه قطر گفت: «نماینده قطر می‌گوید که ایران دولت شریفی است، این مضحک است. ایران کشوری است که علیه کشوره توطئه می‌کند و سفارتخانه‌ها را آتش‌ می‌زند. حال چگونه این کشور شریف است؟»

وی افزود: «این روشی است که قطر به آن عادت  کرده است، ما می‌توانیم در برابر کسانی که به ما تعرض می‌کنند، بایستیم. روابط با ایران، مبارکتان باشد، اما به‌زودی پشیمان خواهید شد.»

نماینده عربستان در پاسخ به اظهارات المریخی درباره تغییر نظام در قطر گفت: این عیب است. عربستان هرگز این شیوه بی‌ارزش را در پیش‌ نمی‌گیرد. شما باید بدانید که عربستان هر کاری را که اراده کند، می‌تواند انجام دهد.

از سوی دیگر انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات گفت: قطر در حال تکرار مظلوم‌نمایی خود است و ادعاهای این کشور نمی‌تواند حقیقت را از بین ببرد.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از چند ماه قبل ارتباط خود را با قطر قطع کردند و خواسته‌هایی مطرح کردند، از جمله قطع ارتباط با ایران و قطع کمک به گروههای که به اعتقاد این کشورها تروریستی هستند. قطر این خواسته ها را رد کرده است. کویت از زمان این اختلافات، نقش میانجی بین دو طرف را دارد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای جدید اعلام کردند که قطر برای بهبود وجهه خود در جامعه جهانی، ادعای آمادگی خود برای گفتگو را مطرح می‌کند.

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: