سرویس های خبری
‌استان ها
‌اقشار
سایر خدمات
کد خبر: ۸۷۹۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵- ۱۳: ۲۳
حالا که نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران را نوجوانان امید در دست گرفته اند راه برای حضور پدربزرگ های اصلاحات نیز به نظر هموار شده. اما آیا بازهم قرار است شورای اولی تشکیل شود!؟
 به گزارش خبرگزاری بسیج،  محمد اسکندری کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی آورده است:

**خاصیت دموکراسی و مدرنیسم تبدیل سیاست از یک امر فراانسانی به موضوعی عام، زمینی و قابل بحث است. سیاست در دوران مدرن دیگر عرصه نخبگانی نیست بلکه میدان آن بسیار فراخ شده تا حدی که حتی تا حوزه ابتذال هم پیش رفته است. در مزیت ها و معایت کوچه بازاری شدن امر سیاست دهه ها بحث و جنجال است. آنهایی که دم از اختصاص امر سیاست به الیت ها می زنند باید جوابگو مونارشی ها و الیگارشی های ظالمانه و خونین باشند و آنهایی که مدافع عمومی کردن سیاست هستند باید پاسخگوی اعدام سقراط ها باشند.

** تشکیل شوراها در ایران و برگزاری انتخابات آن در اسفند 77 در میانه ای از شعارهای «توسعه سیاسی به مثابه حلال همه مشکلات» شکل گرفت. هرچند شورای اول عملا از  کارکردهای خود دور شد اما نویدی از عمومی کردن سیاست به ویژه در حوزه اجرا بود. با این حال اگر مفهوم به سامان کردن جامعه را  از «سیاست»  بپذیریم شورای اول نه تنها در این راستا قدمی برنداشت بلکه گامی واپس گرایانه بود.

**  جهان امروز ما شهری شده است و کیفیت زندگی ها کاملا در ارتباط مستقیم با سطح کیفیت شهرهاست. قریب به 75 درصد از جمعیت ایرانی در شهرها زندگی می کنند و سیاست های غلط در یک سده گذشته باعث شده تا اغلب شهرهای بزرگ درگیر نابه سامانی های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و .. شوند. شاید ما هم بین دو گزینه «ماندن زباله ها در شهر به دلیل بی پولی» و «فروش شهر برای کسب درآمد برای خروج زباله ها» گزینه دوم را انتخاب کنیم. آلودگی هوا در تمامی کلان شهرها به امری طبیعی تبدیل شده است و مردم بزرگراه های بیشتری برای لذت بردن از مالکیت خودروهای گران قیمتشان می طلبند.


** وقتی از آقای چمران پرسیدیم نظرتان درباره تخصصی شدن شوراها چیست و آیا یک بازیگر می تواند یک شهر 10 میلیونی را مدیریت کند به ما گفت: شورا نمی تواند 11 گلر داشته باشد! او افزود: در لایحه مدیریت شهری روی این موضوع کار شده و گفته اند که باید کسانی وارد کمیسیون های تخصصی شورا شوند که تخصص لازم را داشته باشند. با این وجود رای دادن در این شرایط برای مردم خیلی دشوار می شود چرا که در شرایط عادی مجبور هستند 21 نفر را انتخاب کنند از بین 300 هزار نفر و در صورتی که به آنان اعلام کنیم باید افراد متخصص هماهنگ با کمیسیون های شورای شهر را انتخاب کنند کار دشوارتر خواهد شد.شورای شهر هم مانند مجلس است چرا که کسانی که به مجلس وارد می شوند گاهی نه تخصص دارند و نه حتی سن لازم اما نماینده مردم هستند و از سوی مردم انتخاب شده اند. البته قاعدتا باید کسانی که لیست نماینده ها را ارائه می دهند به تخصص آنها هم توجه داشته باشند اما من همیشه می گویم شورا هم مانند یک تیم فوتبال است ما نمی توانیم در یک تیم فوتبال یک دفعه 11گلر داشته باشیم و باید مدافع و دیگر بازیکنان را هم بیاوریم! عده ای با رای مردم وارد شورا می شوند اما در کل معتقد هستم که فعالیت در شورا به تخصص مربوط نمی شود و انگیزه و نوع افراد است که مهم است زیرا بعضی ها را که ما فکر می کردیم که تخصص ندارند با انگیزه ای که داشتند در شورا مفید واقع شدند در حالی که بسیاری از کسانی که روی آنها حساب باز کرده بودیم کار خاصی انجام نداند.  

** انتخابات مجلس دهم برای اصلاح طلبان بسیار شیرین بود. حتی اویی که گفته بود «تکرار می کنم» هم فکر نمی کرد تیم امید بتوانید 30 هیچ پدربزرگ های اصولگرایان را شکست دهد. حالا که مسئول نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران را نوجوانان امید در دست گرفته اند راه برای حضور پدربزرگ های اصلاحات نیز به نظر هموار شده است. اما آیا بازهم قرار است شورای اولی تشکیل شود!؟ آیا کسی به دغدغه های شهری می اندیشد!؟ شورای شهر جای نخبگان شهری است یا آنهایی که برای مردم جذاب به نظر می رسند؟!

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
گزارش خطا
نظر ‌بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
tr_sar
آخرین اخبار
tc_sar
tl_sar